Thursday, June 30, 2011

Tricky prices

Summer sales has started earlier this year. I was going to check out good deals during lunch time but was too annoyed by the crowd. I quickly grabbed some groceries and discover this:

A bar of 100g soap is priced at 90 cent each or 9€ per kilo.

A package of 4x100g soap costs 2.65€ or 6.63 per kg, less expensive than buying one soap. It applies the rule of the more you buy, the less per unit you pay.

Now, a package of 6x100g soap is displayed at 5.49€ or 9.15 per kg. What the hell? Buying 6 bar of soaps is more expensive than buying one?

Yes, this is the trick uses in most of the grocery store. Whenever they package items together, we thought we will pay a cheaper price per unit but it is not always a the case. After being tricked for many times, now I slowly build the habit to compare prices when they come into different packaging. In this case of buying soap, it was the cheapest to buy 4 at one time (6.63 per kg) than to buy 6 (9.15 per kg). It was actually cheaper to buy one soap (9€ per kg) than buying 6.

Grocery stories nowadays are full of tricks...
And I wonder if the sales started earlier because some consumers have their half 13 months salary at the end of June?

1 comment:

  1. The official rationale for having earlier sales is so that stores in non-touristic areas can make their sales before the population flees to touristic areas (where sales actually begin 2 weeks later).